flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Про наслідки експлуатації транспортного засобу без страхового полісу

24 вересня 2020, 14:12

     23 вересня 2020 року Ковпаківський районний суд м. Суми ухвалив рішення по справі за позовом водія транспортного засобу до інспектора Управління патрульної поліції в Сумській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, якою на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу.
     Підставою накладення штрафу стало те, що водій, керуючи транспортним засобом, не мав чинного страхового полісу обов’язкового страхування цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів та при перевірці не пред’явив посвідчення водія та реєстраційний документ на транспортний засіб, чим порушив п. 2.4 а Правил дорожнього руху України.
    Позивач вважав, що працівники поліції не мали законних підстав для зупинки автомобіля та перевірки наявності страхового полісу, адже він не порушував правила дорожнього руху.
    Оскільки випадки вчинення таких правопорушень не поодинокі, вважаємо за необхідне надати роз’яснення.
    Проаналізувавши вимоги кількох законодавчих актів, а саме: Закону України «Про дорожній рух», Правил дорожнього руху України, Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», Закону України «Про Національну поліцію», можна зробити такі висновки:
- експлуатація транспортних засобів без чинного на території України поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка") заборонена;
- встановлена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), що тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425 грн.).
- підрозділи Національної поліції є одними з органів, які можуть контролювати наявність договорів обов’язкового страхування транспортних засобів та висувати вимоги щодо їх пред’явлення водієм;
- поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення.
     Загальновідомим є те, що за допомогою будь-якого смартфону, під’єднаного до мережі Інтернет, на сайті https://policy-web.mtsbu.ua/ можна перевірити наявність страхового полісу за номером транспортного засобу.
     Отже, виявити транспортні засоби, які не мають полісу, достатньо легко. Володіючи такою інформацією, працівники поліції мають законний привід для зупинки транспортного засобу. І водій, не оспорюючи законності зупинки, має пред’явити запитувані документи.
     Ураховуючи наведене суд встановив, що дії та постанова поліцейського мали правомірний характер, а тому залишив позов без задоволення, а постанову про притягнення до адміністративної відповідальності у виді штрафу в сумі 425 грн - без змін.